Jak oświetlenie może zmienić wygląd salonu?

Gdy zastanawiamy się nad tym jak zaprojektować salon, staramy się wyeliminować ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu. Realizacja tak wytyczonego celu stanie się łatwiejsza, jeśli nie zapomnimy o roli, jaką ma do odegrania starannie zaplanowane oświetlenie. Warto więc sprawdzić, gdzie je rozmieścić i jakie lampy sprawdzą się najlepiej w naszym salonie.

Oczywiście, zadanie to stanie się znacznie łatwiejsze do zrealizowania, jeśli zapoznamy się z zasadami, jakie stosują projektanci wnętrz wybierający oświetlenie salonowe. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest nie zgromadzenie wielu lamp na niewielkiej przestrzeni, ale przede wszystkim – ich odpowiedni dobór.

Dobrze dopasowane lampy są w stanie „zaczarować” przestrzeń, a przecież ich zakup nie musi być wcale kosztowną inwestycją. Każdy typ lampy pełni zresztą nieco inne funkcje, jeśli więc zdecydujemy się na lampę o transparentnym kloszu, przyczynimy się do tego, że salon zacznie sprawiać wrażenie większego. Z kolei prosty zabieg polegający na skierowaniu światła wprost na sufit sprawi, że salon stanie się wyższy optycznie. W przeciwny sposób działa umieszczenie lampy bliżej podłogi.

Jeśli nasz salon jest dość wąski, powinniśmy postawić na rozświetlenie jego dłuższej ściany. Ten nieskomplikowany zabieg wpłynie korzystnie na jego proporcje, a pomocne mogą okazać się nam choćby kinkiety. Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy na lustrze. Pozwoli to na stworzenie gry świateł, a zabieg ten sprawi, że wnętrze stanie się większe. Nie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy postawimy lampkę na parapecie okna, jej światło doprowadzi bowiem do optycznego przesunięcia granic naszego pokoju.

Wiele osób dąży do tego, aby salon był miejscem nastrojowym. Pomagają w tym nie tylko stylowe meble, ale również właściwe oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście lampa, której klosz nie przepuszcza światła, taki snop sprawdza się bowiem znakomicie, gdy zależy nam na ograniczeniu przestrzeni wnętrza. Szukając sposobów na odmienienie salonu nie należy się też bać lamp nietypowych, o odważnych kształtach i kolorach.

Powiązane wpisy