Wiadomości

Dolina Drwęcy. Atrakcje turystyczne

Dolina Drwęcy. Atrakcje turystyczne

Dolina Drwęcy być może nie jest dość dobrze znana turystom, jednak bez wątpienia warto odwiedzić jej okolice. Rzeka ta służy przede wszystkim kajakarzom jako jeden z najpopularniejszych w Polsce spływów kajakowych. Co warto tu zobaczyć?


Na uwagę zasługuje przede wszystkim Brodnica, którą niegdyś podstępem zajęli Krzyżacy. Tu wybudowali oni swą siedzibę, zaś ich zamek przetrwał aż do XIX stulecia. Jego ruiny chętnie są dziś zwiedzane przez turystów, choć w dobrym stanie zachowały się jedynie podziemia oraz wysoka wieża. Z innych atrakcji w Brodnicy warto zobaczyć pozostałości dawnych murów miejskich. Wiele uroku ma również tutejszy rynek, na którym zachowała się średniowieczna studnia. W pobliżu rynku znajduje się inna pamiątka po okresie średniowiecza. Jest to gotycki kościół św. Katarzyny, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku. Warto wejść na kościelną wieżę, z której roztacza się piękny widok na miasto oraz jego okolicę.


Golub – Dobrzyń to kolejna miejscowość w Dolinie Drwęcy, którą warto odwiedzić w trakcie wakacyjnych podróży. Tu również znajduje się zamek, który niegdyś był własnością Krzyżaków. Nie ma on już charakteru obronnej twierdzy, gdyż w okresie renesansu wprowadzono wiele zmian w jego architekturze. Jest to jednak bardzo ciekawe miejsce. Zgodnie z legendą spotkać tu można ducha Anny Wazówny, która jako Biała Dama nawiedza zamkowe pomieszczenia. Przy zamku tym organizowane są różne imprezy o charakterze historycznym, wśród których największą popularnością cieszą się turnieje rycerskie. Warto w tej miejscowości odwiedzić również Muzeum Regionalne.

Miejscem związanym z ciekawymi legendami jest teren Jabłonowa Pomorskiego. Podania głoszą, że swój gród miał mieć tu sam Bolesław Chrobry. Dziś jednak największą atrakcją tego spokojnego miasteczka jest pochodzący z XIX wieku zespół parkowo – pałacowy. Zespół ten, nawiązujący do stylu wiktoriańskiego i neogotyckiego, jest obecnie własnością Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
Warto udać się również do Szafarni, w której spędzał niegdyś wakacje sam Fryderyk Chopin.

Dziś w dworku, w którym przebywał kompozytor, znajduje się niewielka izba z pamiątkami przypominającymi osobę Chopina.

Udostępnij

Dodaj komentarz